Pankolis (Foeniculum vulgare)

Pankolis, moksliškai vadinami Foeniculum vulgare, yra universalus augalas, garsėjantis išskirtiniu skoniu ir daugybe praktinio pritaikymo būdų. Pankolis turi turtingą istoriją, apimančią kulinariją, mediciną ir mistiką, todėl jie užima ypatingą vietą ir kaip virtuvės pagalbininkas, ir kaip natūralių vaistų šaltinis.

Botaninės savybės:

Salierinių šeimai priklausantis pankolis yra daugiametis žolinis augalas, pasižymintis plunksniškai žaliais lapais, geltonais skėčio formos žiedais ir svogūniniu pagrindu. Augalas gali užaugti iki dviejų metrų aukščio ir skleidžia saldų anyžių kvapą.

Geografinis paplitimas:

Iš Viduržemio jūros regiono kilęs pankolis natūralizavosi įvairiose pasaulio dalyse, gerai auga saulėtoje, gerai drenuotoje dirvoje. Dažnai aptinkamas pakelėse, laukuose ir netoli pakrančių.

Skonis ir kulinarinis naudojimas:

Pankoliai yra vienas iš tų augalų, kurių skonis gana sudėtingas. Jame gausu eterinių aliejų, dėl kurių jis yra aštraus skonio, tačiau po šiuo aromatu slypi šiek tiek saldus, švelniai aitrus skonis.

Vakarų žolininkystėje saldaus skonio vaistažolės priskiriamos prie maistingųjų ir jauninamųjų. Paprastai šių žolelių sudėtyje yra cukraus, angliavandenių arba gleivių, jos yra neryškaus, krakmolingo arba malonaus skonio, todėl gali užgožti kitas, mažiau malonaus skonio žoleles, esančias formulėje, arba gali būti vartojamos atskirai. Šio skonio gydomąsias savybes galite paryškinti žoleles ištirpindami piene ir pridėdami žalio cukraus ar medaus. Pankoliai taip pat turi švelniai saldų skonį, žinoma, ne tokį kaip Saldymedžio (Glycyrrhiza glabra) ir ne tokį kaip Vaistinės svilarožės (Althea officinalis), tačiau jų skonis iš tiesų yra švelniai saldus.

Dėl savo intensyvaus skonio yra mėgstami tiek pikantiškų, tiek saldžių patiekalų priedai. Kulinarijoje naudojami lapai ir sėklos, suteikiančios salotoms, sriuboms ir desertams nepakartojamo skonio. Pankoliai yra pagrindinis daugelio Viduržemio jūros regiono ir Artimųjų Rytų virtuvės patiekalų ingredientas.

Vaistinės savybės:

Tradicinėje medicinoje pankoliai pripažįstami dėl jų virškinimui naudingų savybių. Sėklose yra eterinių aliejų, kurie gali palengvinti virškinimo sutrikimus, pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi. Pankolių arbata yra įprasta priemonė skrandžio diskomfortui malšinti ir bendrai virškinimo sveikatai gerinti.

Pankolis veikia virškinimo, nervų, šlapimo, kepenų ir kvėpavimo sistemas. Veikia plačiai energetiškai kaip šildantis ir džiovinantis augalas.

Klinikinis vartojimas:

Pankoliai tiriami dėl galimų priešuždegiminių, antimikrobinių ir antioksidacinių savybių. Kai kurie tyrimai rodo, kad pankoliai gali būti naudingi tokioms ligoms, kaip kūdikių diegliai, menstruacijų diskomfortas ir kvėpavimo takų problemos.

Astrologiniai ir alcheminiai archetipai:

Pankolio planetinis ryšys su Merkurijumi yra aiškus kaip diena. Pradedant nuo organų giminystės, Merkurijus valdo tas kūno sritis, kurios turi tiesioginį ryšį su išoriniu pasauliu. Taip jis tarpininkauja tarp vidinio ir išorinio pasaulių. Merkurijus valdo kvėpavimo sistemos, ypač plaučių, ir nervų sistemos sveikatą. Mergelė, Merkurijaus valdomas Zodiako ženklas, yra atsakinga už susijusį nervų ir virškinimo sistemų, taip pat kepenų, kurioms, kaip matėme, šis augalas daro įtaką, funkcionalumą.

Aštrios žolelės atitinka Oro elementą dėl savo eterinių aliejų, kurie išsisklaido ore. Nors aštrios priemonės dažnai suvokiamos kaip karštos, kai kurios iš jų yra tik šildančios ir neapsunkina karštos konstitucijos. Tačiau jos tikrai gali sukelti sausumą, ką daro ir pankoliai. Aštriosios priemonės veikia virškinimo sistemą, nes eteriniai aliejai išsklaido vėjus iš virškinimo sistemos, todėl sumažėja dujų, pilvo pūtimas ir atsikosėjimas. Galiausiai daugelis oro augalų gydo simptomus, atsirandančius dėl nervų sistemos ir virškinimo sistemos ryšio, pavyzdžiui, dėl streso įtemptą virškinimą. Šią oro elemento savybę matome iš plunksnuotos pankolio lapų išvaizdos.

Labai išsamiai ir detaliai apie šį augalą galite sužinoti Pankolio Materia Medica paskaitoje. Daugiau informacijos apie tai štai čia: https://fb.me/e/70u4O6ZxT

Receptai

Pankolių dezodorantas

3 valgomuosius šaukštus pankolio sėklų 3 minutes virkite 1 litre vandens. Nukoškite ir išmeskite sėklas. Gerkite po puodelį šios arbatos keletą kartų per dieną. Tai vienas veiksmingiausių natūralių „dezodorantų”, nes pankolis slopina vidurių pūtimą ir padeda virškinti, teigiamai veikdamas skysčius bei kraują. Natūraliai pašalinamos dujos ir pūvimo kvapai, kūnui suteikiamas malonus kvapas, burai – gaivumas.

Pankolių vaistai akims

Pankolis yra nuostabus vaistas esant akių uždegimui – konjuktyvitui.

Per skepetaitę perkoškite 1 stiklinę pankolių arbatos. Sulankstykite skepetaitę ir naudokite kaip kompresą akims keletą kartų per dieną. Simptomai netrukus išnyks.

Šie receptai yra iš Dr. W. Strehlow knygos „Hildegardos Bingenietės dvasiniai vaistai”.

Materia Medica monografijoje rasite daug receptų sveikatinimuisi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *