Bijūnas – ne tik graži gėlė

Bijūnai, kurių sodrūs žiedlapiai ir užburiantis kvapas nuo seno gerbiami dėl savo grožio soduose visame pasaulyje. Tačiau bijūnai turi ne tik estetinį patrauklumą, bet ir gydomųjų savybių, kuriomis naudojamasi jau šimtmečius.

Tradicinėje medicinoje įvairios bijūno augalo dalys vertinamos dėl savo gydomųjų savybių. Tradicinėje kinų medicinoje (TKM) šimtmečius plačiai naudojamos bijūnų šaknys, ypač Paeonia lactiflora rūšies. Mandarinų kalba žinomos kaip „Bai Shao (Yao)”, bijūnų šaknys pasižymi priešuždegiminėmis, skausmą malšinančiomis ir spazmolitinėmis savybėmis. Ji paprastai skiriama tokioms ligoms, kaip raumenų spazmai, menstruacijų sutrikimai ir reumatiniai skausmai, malšinti. Šiuolaikiniai tyrimai taip pat parodė, kad bijūnų šaknų ekstraktai gali turėti neuroprotekcinį ir priešvėžinį poveikį. Be to, bijūnų sėklos ir lapai buvo naudojami tam tikrose tradicinėse praktikose dėl jų tariamos naudos kosuliui malšinti, virškinimui skatinti ir net karščiavimui mažinti. Įvairiose kultūrose įvairios bijūnų dalys ir toliau gerbiamos dėl savo gydomojo potencialo, todėl jų gydomųjų tradicijų audinys yra turtingas ir papildo išskirtinį grožį.

Vienas iš mažiau žinomų produktų, gaunamų iš nuostabių bijūnų žiedų, yra hidrolatas. Šis kvapnus vanduo, gaunamas distiliuojant bijūnų žiedlapius vandens garais, pasižymi daugybe panaudojimo būdų ir privalumų, pagrįstų moksliniais tyrimais.

Kaip suprasti bijūnų žiedų hidrolatą

Bijūnų žiedų hidrolatas yra natūralus produktas, gaunamas distiliuojant garais bijūnų žiedus. Skirtingai nei eteriniai aliejai, kurie yra labai koncentruoti ir stipriai veikiantys, hidrolatai yra švelnesni ir universalesni. Juose yra nedidelis kiekis eterinio aliejaus ir vandenyje tirpių augalo junginių, todėl juos galima naudoti įvairiose srityse, įskaitant odos priežiūrą, aromaterapiją ir kulinariją.

Moksliškai pagrįsta nauda

Moksliniai tyrimai padeda atskleisti gydomąjį bijūnų žiedų hidrolato potencialą:

  • Bijūnų žiedų hidrolato sudėtyje yra priešuždegiminių savybių turinčių junginių, todėl jis veiksmingai ramina sudirgusią odą, pavyzdžiui, egzemą ir dermatitą.
  • Gausus antioksidantų bijūnų žiedų hidrolatas padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, apsaugo odą nuo oksidacinio streso ir priešlaikinio senėjimo.
  • Bijūnų žiedų hidrolato drėkinamosios savybės padeda palaikyti odos drėgmės pusiausvyrą, o sutraukiančios savybės tonizuoja ir sutraukia poras, taip suteikdamos odai jaunatviškumo.
  • Aromaterapijoje naudojamas švelnus gėlių kvapas turi raminamąjį poveikį, mažina stresą ir nerimą.

Daugiau apie mokslininkų atradimus rasite literatūros šaltiniuose.

Praktinis naudojimas ir receptai

Įtraukdami bijūnų žiedų hidrolatą į kasdienę rutiną, galite gauti daug naudos.  Štai keletas paprastų, bet veiksmingų būdų, kaip išnaudoti jo potencialą:

  • Veido tonikas: Po veido valymo užpurkškite bijūnų žiedų hidrolato ant veido kaip gaivinančio ir drėkinančio toniko. Jo sutraukiamosios savybės padeda sutraukti poras ir pagerinti odos tekstūrą.
  • Kūno dulksna: Įpilkite bijūnų žiedų hidrolato į purškiklį ir purkškite jį ant kūno, kad pakvėpintumėte ir atgaivintumėte. Jį taip pat galima naudoti saulės nudegimams ar vabzdžių įkandimams malšinti.
  • Plaukų skalavimo priemonė: įtraukite bijūnų žiedų hidrolatą į savo plaukų priežiūros rutiną ir naudokite jį kaip paskutinę skalavimo priemonę po plovimo šampūnu. Jis padeda kondicionuoti plaukus ir suteikia subtilų gėlių kvapą.
  • Aromaterapija: Išsklaidykite bijūnų žiedų hidrolatą kambario difuzoriuje, kad sukurtumėte raminančią atmosferą ir atsipalaiduotumėte. Taip pat įlašinkite kelis lašus į šiltą vonią, kad pasimėgautumėte prabangia ir aromatinga vonia.

„Pasidaryk pats” odos priežiūros receptai:

Naudokite bijūnų žiedų hidrolatą su kitais natūraliais ingredientais, kad sukurtumėte odos priežiūros priemones, pavyzdžiui, veido kaukes, miglas ir serumus. Pavyzdžiui, sumaišykite jį su alijošiaus geliu ir agurkų sultimis, kad pagamintumėte raminančią veido kaukę, arba sumaišykite su sodinio hamamelio hidrolatu ir levandų eteriniu aliejumi, kad pagamintumėte toniką nuo dėmių.

Bijūnų  žiedų hidrolatas yra universalus ir stiprus botaninis ekstraktas, turintis daugybę privalumų odos priežiūrai, aromaterapijai ir bendrai savijautai. Dėl priešuždegiminių, antioksidacinių ir drėkinamųjų savybių jis yra vertingas bet kokios natūralaus sveikatos ir grožio rutinos priedas. Nesvarbu, ar naudojamas vietiškai, ar aromatiniu būdu, bijūnų žiedų hidrolatas – tai švelnus, bet veiksmingas būdas panaudoti gydomąją šios išskirtinės gėlių esencijos galią. Įtraukite jį į savo kasdienę rutiną ir pajuskite bijūnų grožį bei naudą visiškai naujoje šviesoje.

Literatūra:

  1. https://www.semanticscholar.org/paper/Chemical-Diversity-and-Potential-Target-Network-of-Lei-Song/f411b3f1eeef2e38d57cf5e87dbb61d85a555181
  2. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14786419.2019.1709192
  3. https://www.atlantis-press.com/article/25891757.pdf

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *