Našlaitė – maistas ir vaistas

Tiek darželiuose auginamos, tiek laukinės yra taip gerai žinomos, kad jų aprašinėti nereikia. O gal visdėlto? Tai prie ko esame pratę, dažnai nuvertiname. O ir Lietuviškas pavadinimas šios gležnos gėlelės mano supratimu visai neatitinka jos charakterio ir būdo.

Išgirdus lotynišką žodį „viola”, pirmiausia į galvą ateina muzikos instrumentas, violančelė, garsėjanti sodriais, švelniais tonais, kurie papildo orkestrines aranžuotes ir kamerinės muzikos ansamblius. Tačiau yra ir kita viola pusė, kuri neapsiriboja jo muzikiniu meistriškumu. Iš tikrųjų Viola augalas, turi daug rūšių ir porūšių. Kokių tik jų nėra ir dirvinių, ir šuninių, ir šlaitinių, ir aukštųjų bei žemųjų, dar yra geriau žinomų kvapiųjų ir trispalvių. Šios dvi paskutinės, geriausiai žinomos, kaip vaistiniai augalai ir pasižymi daugybe kulinarinių, vaistinių ir net estetinių savybių, kurios puoselėjamos jau šimtmečius.

Botaninė Našlaitės informacija:

Našlaitinių (Violaceae) šeimai priklausantis augalas yra kilęs iš Europos ir Azijos, nors dabar jo galima rasti įvairiose pasaulio vietose. Šį mažą augalą galima rasti drėgnose pavėsingose vejose, taip pat šalia takų ir kelių. Kai kurios rūšys auga miškuose (V. reichenbachiana), kitos pelkėtose vietose (V. epipsila). Jei renkate gamtoje, yra nykstančių našlaičių rūšių (Griovinė našlaitė – Viola stagnina Schult.; Liūninė našlaitė – Viola uliginosa Besser), todėl žinokite, kokio statuso yra tai, ką renkate, ir nerinkite tik gausiame plote, nes jis gali būti vienintelis. Tai unikalūs ir švelnūs maži miško brangakmeniai, todėl turime juos saugoti, kaip ir jie mus.

Kulinariniai malonumai:

Stebina tai, kad Našlaičių žiedai – ne tik malonumas akims; jie taip pat gali būti puikus kulinarinių patiekalų priedas. Žiedai yra šiek tiek saldaus ir žolinio skonio, todėl puikiai tinka salotoms, desertams ir net gėrimams gardinti. Jų žiedlapius galima cukruoti, naudoti pyragams puošti arba užšaldyti į ledo kubelius ir taip elegantiškai pagardinti kokteilius.

Sveikatos turtai:

Šimtmečius Našlaitės buvo vertinamos dėl savo gydomųjų savybių. Jos sudėtyje yra tokių junginių kaip flavonoidai, saponinai ir gleivės, kurie siejami su įvairiomis sveikatai naudingomis savybėmis. Tradicinėje vaistažolių medicinoje Našlaitės buvo naudojamos kvėpavimo takų ligoms lengvinti, odos sudirgimams malšinti ir limfos ir šlapimo takų sveikatai palaikyti.

Našlaičių poveikiai:

Priešuždegiminis ir antioksidacinis poveikis: Flavonoidai, esantys Našlaitėse, pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis, todėl jie naudingi kovojant su oksidaciniu stresu ir mažinant uždegimus organizme. Tai augalas, kuris dar vadinamas „priešvėžiniu” augalu, nors nesu tikra, ar sutinku, kad vaistas būtų vadinamas „priešvėžiniu”. Kaip alteratyvusis vaistas, ji konkrečiai orientuojasi į limfinę sistemą, kurią veiksmingai valo esant infekcijai. Čia ji paprastai vartojama siekiant išvalyti nešvarumus ne tik iš limfagyslių, bet ir iš kraujo, tarpląstelinių skysčių, sąnarių ir odos. Daugelis alteratyviųjų augalų energetiškai džiovina, tačiau Našlaitė yra drėkinanti ir vėsinanti, todėl turėti tokį drėkinantį alteratyvą kaip Našlaitė yra labai svarbu. Našlaičių įtraukimas į savo mitybą ar odos priežiūros procedūras gali padėti pagerinti bendrą sveikatą ir savijautą.

Pavasarinis maitinamasis tonikas: Našlaitės yra maistas, todėl ji yra gana universalus augalas, nes yra ne tik vaistas, bet ir pavasario tonizuojanti priemonė. Lapus ir žiedus galime naudoti salotoms, sriuboms, sultims, kokteiliams, pesto padažams, brendžiui, midui ir net užšaldyti ledo kubeliuose, kad mūsų burbuliuojantys gėrimai būtų gražūs. Žiedai ne tik suteikia gražią spalvą, bet ir gardų skonį bei prideda drėgmės sausiems ir atrofuotiems kūno audiniams. Šiuose augaluose taip pat gausu mineralų ir vitaminų, panašių į dilgėlių, daug vitamino A ir C, taip pat kalcio ir magnio, todėl tiems, kurie mano, kad Dilgėlės per daug sausina jų organizmą, pabandykite vietoj jų naudoti Našlaites, kad pavasarį po ilgų žiemos mėnesių gautumėte pavasarinį postūmį ir maisto medžiagų.

Kvėpavimo takų sausumas ir dirginimas: „Našlaitės klasikiniu būdu naudojamos sergant bronchitu ir kokliušu, tačiau geriausiai tinka, kai kvėpavimo takų gleivinės audiniai yra sausi ir karšti. Ji padės nuraminti ir atvėsinti bronchų medžio sudirgimus, kai kiekvienas įkvėpimas tarsi nori sukelti intensyvų kosulio priepuolį, nes audiniai labai uždegti ir jautrūs. Ji padės nuraminti sausą kosulį ir padaryti jį produktyvesnį, nes sudrėkins gleivinę. Čia ji gana puikiai tinka sergant bronchitu, sloga, astma ar kitomis kvėpavimo takų infekcijomis, ypač kai yra patinusių limfagyslių.“ Matthew Wood pažymi, kad ji gana veiksminga, kai yra lėtinis limfinių mazgų aplink ausis ir gerklėje užsikimšimas.

Jei jums pasisekė, kad šalia auga šis augalas, tiesiog dėkite į burną ir kramtykite lapą, kad padėtumėte sutepti skaudančią gerklę, žinoma, gerai ir arbata ar tinktūra, tačiau sakyčiau, kad geriausia būtų ją gargaliuoti ir gerti kelis kartus per dieną, kad į audinius patektų kuo daugiau drėgmės, kuri nuramintų ir išgydytų membranas – tam puikiai tinka sirupas. Jei jus kamuoja sausas kosulys, išgerkite šiek tiek arbatos, kuri taip pat padės atpalaiduoti ir išstumti gleives iš organizmo, ypač jei atrodo, kad kosulys neproduktyvus, nes drėgmė padės ištraukti užstrigusias gleives.

Limfos atrofija ir sąstingis: Našlaitė naudinga, kai patinsta limfmazgiai, susikaupia skysčiai ir po infekcijos jaučiamas „ne visai gerai”, kai jau nebesergate, bet vis dar nesijaučiat gerai. Paprastai taip nutinka dėl sistemoje užsistovėjusių ląstelių liekanų ir negyvų bakterijų ar virusų išskiriamų egzotoksinų, kurie palaiko žemo laipsnio karščiavimą ir uždegiminę būklę. Tokie augalai kaip našlaitė puikiai padeda išvalyti visas medžiagų apykaitos atliekas, išvalyti kraują ir limfą bei sumažinti uždegiminį krūvį.

Raminamosios vijoklio savybės taikomos ir odos priežiūrai. Violų ekstraktai dažnai naudojami kosmetikoje ir odos priežiūros produktuose dėl jų gebėjimo drėkinti ir raminti jautrią odą. Kremų, losjonų ar veido kaukių pavidalu vijokliai gali padėti pamaitinti odą ir skatinti švytinčią veido odą.

Odos būklės (išorinės ir vidinės): Našlaitės gali būti naudojamos įvairiais būdais, bet dažniausiai tai yra aliejus arba tepalas. Naudinga net pasigaminti arbatą, į ją pamirkyti skudurėlį ir uždėti ant odos, taip pat naudinga sukramtyti kelis lapus ir naudoti juos kaip kompresą ar net kaip vonią.

Kai kurie iš daugelio simptomų, gydomų našlaitėmis, yra šie: egzema, psoriazė, aknė, lopšio kepurė, limfotakos patinimas, bėrimai, žaizdos ar bet kokios sausos ir (arba) uždegiminės odos būklės. Žinoma, lėtines odos ligas visada reikia gydyti iš vidaus ir ieškoti jų priežasčių, nes tik išorinis naudojimas gali jas slopinti. Tradiciškai ji buvo naudojama mėlynėms gydyti.

Daugiau apie Našlaitės vaistinius poveikius, pritaikymą, receptus galite rasti Materia Medica monografijoje.

Našlaičių psichologija ir emocijos:

Našlaites dažnai mini Homeras ir Vergilijus. Atėniečiai jas naudojo „pykčiui malšinti”, padėti užmigti ir „širdžiai paguosti bei sustiprinti”. Plinijus skyrė našlaičių šaknų tepalo ir acto nuo podagros ir blužnies sutrikimų, taip pat teigė, kad našalaičių girliandų vainikėlis nešiojamas ant galvos, išsklaido vyno dūmus ir apsaugo nuo galvos skausmo ir svaigimo. Senovės britai žiedus naudojo kaip kosmetikos priemonę, o keltų poemoje rekomenduojama juos vartoti pamirkytus ožkos piene, kad padidėtų moterų grožis, o anglosaksų Apuleijaus „Herbariumo” vertime (X a.) V. purpureum žolė rekomenduojama gydyti tiek naujas, tiek senas žaizdas, taip pat palengvinti ‘skrandžio sunkumą’.
– Grieves

Našlaitės žmogus yra dažnai būna labai nedrąsus ir drovus, galbūt socialiai nerangus ir nervingas prie kitų žmonių. Jie linkę būti labiau intravertiški.

Mūsų fizinė patirtis formuojasi iš minčių energijos. Kai mintis yra pasikartojanti – ji tampa įsitikinimu. Įsitikinimai formuoja mūsų realybę ir patirtis tokias, kokios yra mūsų mintys. Tam, kad mintis galėtumėm patirti fiziškai per savo kūną, turime emocijų ir jausmų mechanizmą. Emocija yra cheminė minties išraiška, kuri kūne veikia per hormonus ir ląstelių chemiją. Emocijos ir jausmai yra kaip vanduo, kuris teka mūsų gyvenimu, kuris yra skirtas patyrimams ir patirtims rinkti. Kai tas vanduo užtvenkiamas, emocija neišgyvenama, darosi užtvanka. Gerai žinome kas atsitinka, kai vanduo ima semti užtvarką ar ją pralaužia.

Našlaitė yra gera pagalba, kai emocinės traumos bei įsitikinimai susiję su baimėmis, negebėjimu susitvarkyti su emocijomis, kurios apima socialiniame gyvenime, uždaro žmogų savo viduje. Ji gali palengvinti socialinio nerimo sindromą, kai baimė patirti platų spektrą „neigiamų“ emocijų neleidžia žmogui laisvai ir gerai jaustis tarp kitų žmonių. Kai žmogus vaikystėje patiria nepriėmimą ar dėmesio trūkumą, patiki, kad su juo kažkas negerai, ilgainiui kiekvienoje situacijoje, kurioje jis to dėmesio pareikalauja ir gauna neigiamą reakciją, kaupiasi nusivylimas, nepasitenkinimas, pyktis ir kitos emocijos, kurios sociume yra laikomos neigiamomis ir jų reikšti „negalima“. Tokias emocijas vaikas, o vėliau ir suaugęs žmogus išmoksta nuslopinti, suspausti savyje, ignoruoti jas ir pan. Tos emocijos ir jausmai tarsi susipresuoja tam tikroje kūno vietoje, o našlaitė švelniai drėkindama ir vėsindama susikaupusį pyktį, nepasitenkinimą, nusivylimą ir kitas emocijas išlaisvina ir išvalo per limfą.

Gležna ir trapi našlaitė mus moko atrasti stiprybę, drąsą ir galią pažeidžiamume, jautrume, atvirume.

Receptai, kuriuos verta išbandyti:

Našlaičių medus:

– Sudedamosios dalys:

  – Švieži Našlaičių žiedai

  – Medus

Procesas:

1. Švelniai nuplaukite Našlaičių žiedus ir nusausinkite.

2. Sudėkite žiedus į švarų, sausą stiklainį.

3. Užpilkite žiedus medumi, kol jie bus visiškai panardinti.

4. Sandariai uždarykite stiklainį ir palikite 1-2 savaites vėsioje, tamsioje vietoje, kad aromatai susigertų.

5. Perkoškite medų, kad pašalintumėte žiedus, ir perkelkite jį į švarų stiklainį.

6. Mėgaukitės subtiliu vijoklinio medaus skoniu ant skrebučių, jogurto ar arbatos.

Našlaičių salotos su citrusinių vaisių padažu:

Sudedamosios dalys:

  -Įvairios salotos

  – Našlaičių žiedai

  – Apelsinai, supjaustyti skiltelėmis

  – skrudinti migdolai

  – Padažui:

    – Alyvuogių aliejus

    – Citrinų sultys

    – Medus

    – Druska ir pipirai

– Nurodymai:

  1. Išdėliokite žalumynų mišinį ant lėkštės.

  2. Ant žalumynų išbarstykite vijoklių žiedus ir apelsinų skilteles.

  3. Viršų apibarstykite skrudintais migdolais.

  4. Nedideliame dubenėlyje suplakite alyvuogių aliejų, citrinos sultis, medų, druską ir pipirus, kad pagamintumėte padažą.

  5. Prieš pat patiekdami salotas apšlakstykite padažu.

Pabaigai:

Manęs nepaliauja stebinti maži, kuklūs ir trapūs augalai. Jų vidinė galia dažnai pranoksta stiprių ir išraiškingų. Našlaitės siūlo kulinarinių, medicininių ir estetinių malonumų lobyną. Jų įvairiapusiškumas neturi ribų – nuo spalvų suteikimo patiekalams iki kūno ir sielos nuraminimo. Nesvarbu, ar gurkšnojate jų arbatą, ar mėgaujatės pagardintu desertu, ar tiesiog grožitės gyvų gėlių puokšte, skirkite akimirką įvertinti šio žavingo augalo grožį ir naudą. Juk Našlaitė yra daugiau, nei gali atrodyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *