Kibusis lipikas (Galium aparine) daugeliui tikriausiai žinomas augalas. Jei jau prisilietei prie lipiko, tai grečiausiai kurį laiką jis eis su tavimi. Dėl to, kad kibusis. Tai švelnus augalas labiausiai naudingas savo poveikiu į kepenis, šlapimo takus, prostatą, kraują, kūno skysčius, limfą ir odą.
Kibusis lipkas yra vienmetis žolinis augalas, priklausantis Raudinių (Rubiaceae) šeimai. Iš Europos, Šiaurės Amerikos ir kai kurių Azijos regionų kilusį lipiką lengva atpažinti iš jo lipnumo, nes jo stiebai ir lapai padengti mažais kabliukų formos plaukeliais, kurie prilimpa prie kitų augalų, gyvūnų ir drabužių. Per visą istoriją jie buvo vertinami dėl jų gausaus panaudojimo liaudies tradicijose ir vaistažolininkystėje.
Tradicinis liaudiškas naudojimas
Įvairiose liaudies tradicijose lipikai buvo naudojami praktiniais ir kulinariniais tikslais. Vienas iš labiausiai paplitusių liaudiškų panaudojimo būdų – natūralus sietelis. Istoriškai lipnūs augalo stiebai būdavo pinami kartu ir iš jų būdavo gaminami laikini sieteliai skysčiams, ypač pienui, perkošti.
Kulinarijos tradicijose jauni kibiųjų lipikų ūgliai ir lapai buvo vartojami kaip pavasarinis žalumynas. Virti jie yra švelnūs ir maistingi, dažnai dedami į sriubas ar troškinius. Be to, gysločių sėklos buvo skrudinamos ir naudojamos kaip kavos pakaitalas, nes tai yra tradicinės kavos alternatyva be kofeino.
Vaistinė paskirtis
Lipiko sėklos nuo seno žinomos vaistažolių medicinoje, vertinamos dėl įvairių gydomųjų savybių. Įvairios augalo dalys, įskaitant lapus, stiebus ir šaknis, buvo naudojamos tradicinėse gydymo priemonėse. Pagrindiniai vaistiniai lipiko panaudojimo būdai yra šie:
1. Limfinės sistemos palaikymas:
Kibusis lipikas gerai žinomas dėl savo vaidmens limfinės sistemos palaikymui. Manoma, kad jis skatina limfos drenažą ir gerina limfos tekėjimą, padeda iš organizmo išvalyti toksinus. Žolininkai tradiciškai vartoja lipikus kaip diuretiką, mažinantį patinimą ir gydantį sausas ir atrofines būkles bei patinusias liaukas.
2. Odos sveikata:
Augalas buvo naudojamas įvairioms odos ligoms gydyti. Lipiko nuovirais arba antpilais buvo gydomos tokios ligos kaip egzema, psoriazė ir žaizdos. Priešuždegiminės ir sutraukiančios savybės padeda nuraminti sudirgusią odą ir skatina gijimą.
3. Šlapimo takų sveikata:
Kibusis lipikas laikomas vertingu augalu šlapimo takų sveikatai palaikyti. Ji veikia kaip diuretikas, skatina šlapimo tekėjimą ir padeda išplauti toksinus bei bakterijas. Dėl to jis naudingas gydant šlapimo takų infekcijas (ŠTI), cistitą ir inkstų akmenligę.
4. Detoksikacija:
Dėl diuretinių ir limfotaką valančių savybių Lipikai dažnai naudojami detoksikacijos protokoluose. Jis padeda pašalinti iš organizmo atliekas, palaiko bendrą detoksikaciją ir mažina kepenims bei inkstams tenkančią naštą.
5. Priešuždegiminės savybės:
Kibieji lipikai pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, todėl jie naudingi mažinant uždegimus įvairiose kūno dalyse. Jis buvo naudojamas tokioms ligoms, kaip artritas, podagra ir kitiems uždegiminiams sutrikimams gydyti.
6. Virškinimo sveikata:
Kibusis lipikas buvo naudojamas virškinimo sveikatai palaikyti. Manoma, kad jis skatina virškinimą ir palengvina virškinamojo trakto problemas, tokias kaip virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas ir vidurių užkietėjimas. Augalo kartieji junginiai gali padėti išskirti virškinimo sultis ir fermentus.
7. Kvėpavimo takų sveikata:
Tradicinėje medicinoje Lipikas naudojamas kvėpavimo takų ligoms gydyti. Jis buvo naudojamas kosuliui, bronchitui ir gerklės skausmui malšinti, palengvindamos kvėpavimo takų diskomfortą.
Šiuolaikinės perspektyvos
Šiuolaikiniai žolininkai ir toliau naudoja Kibujį lipiką daugeliui tų pačių tikslų kaip ir jų pirmtakai. Moksliniais tyrimais pradėti nagrinėti augalo biologiškai aktyvūs junginiai, tokie kaip flavonoidai, iridoidiniai glikozidai ir kumarinai, kurie lemia jo gydomąsias savybes. Preliminarūs tyrimai rodo, kad Lipikas pasižymi antioksidaciniu, priešuždegiminiu ir antimikrobiniu poveikiu, o tai patvirtina kai kuriuos tradicinius jų naudojimo būdus.
Galium aparine, arba Kibusis lipikas, yra universalus augalas, turintis turtingą liaudiško ir medicininio naudojimo istoriją. Nuo praktinio naudojimo kaip natūralus sietelis iki jo vaidmens limfinės ir šlapimo sistemos palaikymui – Kibusis Lipikas buvo vertingas tradicinės medicinos šaltinis. Nors šiuolaikinis mokslas pradeda atskleisti galimą šio augalo naudą, žolininkai ir toliau brangina Lipikus dėl jų švelnių ir veiksmingų gydomųjų savybių. Kaip ir bet kurį kitą vaistinį augalą, taip ir Lipikus svarbu vartoti atsakingai ir, įtraukiant jas į sveikatinimo režimą, konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistais.
Na, o norėdami susipažinti su šiuo augalu dar giliau ir išsamiau, suprasti jo poveikį mūsų psichikai bei archetipams, užsisakykite šio augalo Materia Medica monografiją. Tai paskaita ir išsami augalo monografija su receptais ir panaudojimo galimybėmis išsamiai ir pagrįstai. Įsigyti galite čia.
Na, o pabaigai trumpai apie šio augalo tinktūros gamybą. O jei nori daugiau informacijos apie vaistinius augalus ir kaip juos naudoti savo gyvenime, junkis prie mūsų bendruomenės Telegram kanale.