Augalų pagalba gaisro akivaizdoje

Vasarą gaisrai nėra naujiena. Kai jie kyla natūraliai miškuose, tai yra gamtos būdas atsinaujinti. Kai jei kyla dėl neatsargios žmogaus veiklos, jie niokoja gamtą ir aplinką, kenkia žmonių sveikatai. Tačiau niekas nevyksta atsitiktinai. Vietoje bambėjimo ir niurzgėjimo geriau galvokime kaip atstatyti tai, ką sugriovėme, kokias pamokas galime iš to išmokti ir ką ateityje galime daryti kitaip. Kita vertus tie, kurie atsiduria gaisro kaimynystėje susiduria su nemažais iššūkiais. Ugnies stichija gali būti negailestinga ir turėti poveikį žmonėm esantiems net ir toli nuo gaisro židinio. Gaisrai būna ilgesni ar trumpesni, nenuspėjami ir dažnai labiau niokojantys, mūsų krūtines, plaučius ir kūnus, kuriuose kaupiasi istorijos, dūmai ir liūdesys. Galbūt ir mes ar kas nors iš mūsų pažįstamų praradome namus ar net mylimą žmogų kaip auką ugnies stichijai. Galbūt netyčia įkvėpėme dūmų ir pelenų, kurie trumpam apkrauna mūsų organizmą ir gali sukelti ilgalaikę žalą.

Dažniausi simptomai įkvėpus gaisro dūmų

Artimas gaisras aplinkybės gali sukelti baimę, sumišimą ir kitas psichologines streso apraiškas. Gaisro dūmų poveikis taip pat gali sukelti fiziologinių simptomų, kurie turi įtakos nervų, kvėpavimo, odos ir kitoms organizmo sistemoms. Simptomai gali būti šie:

  • Kosulys
  • galvos skausmas
  • odos sausumas
  • Kvėpavimo pasunkėjimas
  • Sinusų dirginimas

Ką daryti?

Nepamirškite gerai drėkinti organizmą! Gerkite daugiau vandens, arbatos ir sriubos, kad išplautumėte ir rehidratuotumėte organizmą. Vartokite antioksidantų turinčius maisto produktus, pavyzdžiui, citrusinius vaisius ir uogas. Mėgaukitės vėsinančiais ir valančiais šviežiais vaisiais ir daržovėmis, pavyzdžiui, agurkais ir arbūzais. Ragaukite spalvingas salotas ir raugintas daržoves, pridėkite šiek tiek daugiau druskos ir sveikų riebalų. Į sriubas įtraukite drėkinančių maisto produktų, pavyzdžiui, grybų ir jūros dumblių, ir nepamirškite atsisėsti ir lėtai mėgautis maistu, net ir esant galimam chaosui ir sumaiščiai.

Vaistažolės, padedančios reaguoti į gaisrus ir atsigauti po jų

Sutelkite dėmesį į vaistažoles, būdingas tam, ką patiriate, ir (arba) organizmo sistemoms, kurioms paprastai daromas poveikis, pavyzdžiui, kvėpavimo, nervų, virškinimo ar kitiems simptomams. Pavyzdžiui, jei gaisro metu jums paprastai džiūsta gerklė, pasiruoškite pakankamai drėkinančių preparatų. Jei tokiu metu jaučiate stresą, pasiruoškite skanių nervų sistemą palaikančių preparatų.

Daugelis mėtų šeimos (Lamiaceae) augalų yra aromatingi ir pritaikomi įvairiems tikslams, pavyzdžiui, įtampai mažinti, užsikimšusiems nosies takams atverti ir uždegimo pažeistam kvėpavimui raminti.

Mėtų šeimos atsikosėjimą lengvinantys augalai, padedantys išstumti iš gerklės gumulus:

  • Rozmarinas (Rosmarinus officinalis)
  • Šalavijas (Salvia spp.)
  • Smulkiažiedė tūbė (Verbascum thapsus)

Mėtų šeimos nervus veikiančios medžiagos stresui malšinti:

  • Tulsi lapai (Ocimum sanctum)
  • Kalpokė (Scutellaria spp.)
  • Melisos lapai (Melissa officinalis)
  • Levandų žiedai (Lavandula spp.)

Kiti augalai stresui mažinti:

  • Avižos (Avena sativa) (skitos tada, kai yra dar žalios, pieno fazėje)
  • Ramunėlės (Matricaria chamomilla)
  • Rožių žiedlapiai ir pumpurai (Rosa spp.)
  • Sukatžolės lapai (Leonorus cardiaca)

Dedešvinių šeimos (Malvaceae) drėkinantys augalai

Jie gali padėti nuraminti išsausėjusią gleivinę, pavyzdžiui, sausą odą, gerklę ar nosį. Paruoškite kaip šaltą užpilą, galbūt su trupučiu išspaustos citrinos ar kito citrusinio vaisiaus ir šiek tiek medaus ar sirupo.

  • Vaistinės svilarožės šaknis (Althaea officinalis)
  • Liepų lapai (Tilia spp.)
  • Kinrožės žiedai (Hibiscus spp.)

Kietosios drėkinančios medžiagos, kurios gali padėti suvienodinti ir pagardinti receptūras

  • Saldymedžio šaknis (Glycyrrhiza glabra, Fabaceae)
  • Cinamono žievė (Cinnamomum spp., Lauraceae)

Vaistažolių preparatai gaisro akivaizdoje

Vaistažolių galima naudoti ir į vidų ir išoriškai, kad padėtumėte reaguoti į gaisrus ir atsigauti po jų.

Vidiniai preparatai

Aukščiau išvardytas žoleles galite vartoti kaip arbatas, šaltus užpilus, tinktūras ar medų. Tinktūras lengva turėti po ranka pirmosios pagalbos tikslais ir kelioniniame krepšyje. Arbatos ypač naudingos įtampos ir atsigavimo metu, siekiant padidinti hidrataciją ir palaikyti nedidelius įsižeminimo ritualus. Medus yra puikus, norint paragauti mediciniškai prisotinto saldumo varginančiu metu.

Vietiškai naudojami aliejai

Vietiškai tepdami žolelių prisotintus aliejus ne tik nuraminsite sausą odą, bet ir atliksite įžeminimo ritualą, padedantį išlaikyti normalumo jausmą, kai pasaulis dega. Naudokite raminančias žoleles, pavyzdžiui, Levandas, ir odą palaikančias žoleles, pavyzdžiui, Medetkas (Calendula officinalis).

Užbaikite dieną žolelių aliejiniu masažu prieš arba po maudynių, kad aliejai įsigertų per naktį.

Prieš miegą švariu pirštu ar vatos tamponu švelniai patepkite nosies vidinę pusę aliejumi, tai gali būti itin raminanti priemonė, sutepanti sausus ar dūmais užterštus nosies takus.

Vanduo

Šaldytuve laikykite rožių, mėtų ir kitų hidrolatų, kuriais visą dieną galėsite purkšti kūną. Turėkite jų darbe ar kitose veiklos vietose, kad reikiamu metu galėtumėte pasimėgauti gydomaisiais augaliniais gėrimais.

Neti puodelis arba nosies skalavimo skystis gali padėti išvalyti dūmų sankaupas iš nosies. Tai jogų praktika padedant švelniai išplauti nosies kanalus. Jei jos nesate bandę, be instrukcijos to nebandykite. Po to naudokite aliejų.

Išsimaudykite vonioje su atpalaiduojančiomis, valančiomis ir raminančiomis žolelėmis, pavyzdžiui, Levandomis, Eukaliptais ar Ramunėlėmis. Galite naudoti šių augalų hidrolatus į vonią ar jų nuovirus. Jei neturite galimybės naudotis vonia, tuomet kojų mirkymas taip pat gali būti puikus būdas pasimėgauti gydomąja vandens nauda ugnies siautėjimo metu. Įtraukite žolelių ir galbūt magnio druskų!

Klimato kaitai darant vis didesnį chaosą, žmonėms vis nepasimokant iš savo klaidų, turime būti ne tik budrūs, bet ir susivienyti kaip ekologiškai orientuota žmonių šeima. Turime ištaisyti savo individualius ir kolektyvinius veiksmus, kad palaikytume klestinčią planetą ir visų būtybių sveikatą bei gerovę. Giliai ir pilnai kvėpuokite tiek per dabartinius, tiek per artėjančius pokyčius. Dalinkitės šiais botaniniais įgūdžiais ir strategijomis su savo bendruomenėmis, vykdydami į širdį orientuotą valdymą, abipusį rūpinimąsi ir radikalią užuojautą. Kvėpuokite lengvai ugniai siautėjant ir po jos.

One thought on “Augalų pagalba gaisro akivaizdoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *