Kvapusis Šalavijas (Salvia sclarea) – žavus augalas, turintis turtingą medicininio, kulinarinio ir kitų panudojimo būdų istoriją. Nuo gimtųjų žemių iki auginimo soduose, nuo gydomųjų savybių iki kulinarinių malonumų, nuo istorinės reikšmės iki hermetinės energetikos – kvapusis šalavijas yra universalus ir gerbiamas vaistažolių karalystės narys.
Augalo aprašymas ir gimtosios vietos:
Notrelinių šeimos Kvapusis Šalavijas yra dvimetis žolinis augalas, pasižymintis nuostabiai gražiais violetiniais žiedais ant aukštų, tvirtų stiebų. Dideli, pūkuoti lapai skleidžia malonų aromatą su citrusinių vaisių prieskoniu. Kilęs iš Viduržemio jūros regiono, ypač Pietų Europos, Kvapusis Šalavijas gerai auga šiltame, saulėtame klimate, gerai drenuotame dirvožemyje. Stiebas stačias, šakotas, viršuje plaukuotas. Lapai širdiškai kiaušiniški, dideli, raukšlėti, nelygiai dantyti, plaukuoti. Žiedynas 20 – 25 cm aukščio. Menturiai – dažniausiai šviesiažiedžiai. Žiedeliai – šviesiai žydri ar rožiniai, balta apatinė lūpa. Kvapiojo šalavijo puošnus ne tik žiedynas, bet ir lapai. Vaisius sausas, iš 4 rudų riešutėlių. Priklausomai nuo augimvietės esti įvairaus aukščio – nuo 40 iki 120 cm.
Geriau auga atviroje, saulėtoje vietoje ir humusingoje, pakankamai drėgnoje dirvoje. Dauginamas sėklomis, kurių daigumas mažas, dėdami jas į dirvą, arba daigus išaugindami šiltadaržyje ar purios žemės lysvėje. Geriausiai atsisėja pats. Pirmais metais išauga graži lapų skrotelė, o antrais žydi ir bręsta sėklos. Kai kurie augalai pražysta ir pirmais metais. Žiemoja gerai. Žydi birželį – liepą.
Kvapiojo šalavijo auginimas sode
Norėdami auginti Kvapujį Šalaviją sode, pasirinkite saulėtą vietą su gerai drenuotu dirvožemiu. Pavasarį arba vasaros pradžioje sėklas pasėkite tiesiai į dirvą, lengvai užberdami plonu dirvožemio sluoksniu. Palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę, kol sėklos sudygs (paprastai tai trunka apie 2-3 savaites). Įsikūrusiam šalavijui reikia minimalios priežiūros, tačiau sausringais laikotarpiais jį reikia reguliariai laistyti ir retkarčiais genėti, kad augalas augtų vešliai.
Galite šio augalo įsigyti ir daigelių, kurie jau pirmais metais tinkamoje aplinkoje išaugs į didelį ir gražų augalą, kuris toliau dauginsis pats.
Vaistinės savybės ir naudojimas
Naudojamos dalys. Žolė ir lapai, naudojami ir švieži, ir sausi, džiovinami taip pat kaip ir Vaistinis Šalavijas. Anksčiau šaknis buvo naudojama sausa, namų ūkiuose, taip pat naudojamos ir sėklos.
Sudedamosios dalys. Iš Salvia sclarea gaunamas eterinis aliejus labai aromatingo kvapo, panašaus į ambergrio kvapą. Komerciškai žinomas Kavpiojo šalavijo aliejus arba Muskatinio šalavijo, ir yra daugiausia naudojamas kaip kvepalų fiksatorius. Pinenas, cineolis ir linalolis buvo išskirti iš šio aliejaus.
Antžeminėje dalyje rasta kumarinų, flavonoidų, raugų, vitaminų C, E, karotinoidų.
Vaistinis poveikis ir naudojimas.
Antispazminis poveikis, balzaminis, karminatyvinis, tonizuojantis, aromatinis, aperityvinis, sutraukiantis, sutraukiantis ir pektoralinis.
Augalas naudojamas šviežias ir vienas arba kartu su kitomis žolelėmis, kaip užpilas arba tinktūra.
Dažniausiai jis vartojamas sutrikus virškinimo sutrikimų, kaip skrandžio vaistas, ir taip pat naudingas sergant inkstų ligomis.
Stiprios isterijos ir vėjo sukeltų pilvo dieglių atvejais, naudingos spiritinės tinktūros:
pagaminta maceruojant šiltame vandenyje 14 dienų.
60 g džiovintų Kvapiojo Šalavijo lapų ir žiedų,
30 g ramunėlių žiedų,
1 vnt. susmulkintų Geltonosios Žiognagės šaknų,
4 g sutrintų kmynų ir kalendros sėklų
6 g susmulkintų varnalėšų sėklų,
įpilti apie 500 ml spirito, po to filtruojant ir skiedžiant su dvigubu kiekiu vandens.
Dozė: stiklinė vyno.
Tai senovinis receptas, kurį pateikė Margaret Grieve savo knygoje „A Modern Herbal“.
Nicholas Culpeper apie šį augalą rašo taip:
„Jį valdo Mėnulis. Į akis įdėta sėkla išvalo jas nuo dėmių ir panašių daiktų, patekusių į vokus ir juos pažeidžiančių, taip pat išvalo jas nuo baltų ir raudonų dėmių. Sėklų gleivės, padarytos su vandeniu ir užteptos ant auglių ar patinimų, juos išsklaido ir pašalina, taip pat ištraukia atplaišas, dyglius ar kitus į kūną patekusius daiktus. Lapai, vartojami su pačiu actu arba su trupučiu medaus, padeda nuo išopėjimų, spuogų ir karštų uždegimų, kuriuos sukelia jų skausmai, jei naudojami, kol jie dar nėra per daug išaugę. Džiovintos šaknies milteliai, dedami į nosį, sukelia čiaudulį ir taip išvalo galvą bei smegenis nuo daugybės reumo [vandeningų išskyrų] ir sugedimo. Sėklos arba lapai, užplikyti vynu, sukelia seksualinį susijaudinimą. Jis labai naudingas tiek vyrams, tiek moterims, kurių nugara silpna, ir padeda stiprinti inkstus: vartojamas vienas arba su kitomis tą patį poveikį darančiomis žolelėmis, dažnai vartojamas kartu su Bitkrėlse. Švieži lapai, pamirkyti miltų, kiaušinių ir šiek tiek pieno plakinyje, apkepti svieste ir patiekti į stalą, yra labai naudingi tiems, kuriuos vargina silpna nugara ir jos padariniai. Žolės sultys, supiltos į alų ar vyną ir išgertos, sumažina moterų skausmus ir išvaro gimdymą po gimdymo.“
Nicholas Culpeper
Šviežių arba džiovintų šalavijo lapų arbata yra malonus gėrimas, vartojamas kaip virškinimo tonizuojanti priemonė, mažinanti dispepsiją ir dujų kaupimąsi. Eterinis aliejus yra antibakterinis, priešuždegiminis, antioksidacinis ir antivirusinis, taip pat veikia prieš grybelį Candida albicans.
DĖMESIO: eterinių aliejų naudojimas reikalauja išmanymo ir atsargos. Todėl prašau naudoti atsakingai.
Moters augalas
Žinome, kad augalo terapinės paskirties negalima nustatyti vien pagal atskiras chemines sudedamąsias dalis. Nors žinodami, kokios sudedamosios dalys yra randamos dideliais procentais atliekant tyrimus, galime kelti pagrįstą hipotezę apie jo poveikį. Pavyzdžiui, agualai, kuriuose yra daug d-limoneno, paprastai būna imunitetą palaikantys. Tačiau augale egzistuoja sinergija. Visos jo sudedamosios dalys veikia kartu ir sukuria augalo energijos planą. Norėdami iš tikrųjų pažinti augalą, turime pažvelgti į visą jo visumą.
Oestrogeninis reiškia gebėjimą skatinti arba imituoti moteriškų hormonų veikimą. To nereikia painioti su estrogeniniu poveikiu. Pasak Franchomme & Pénöel (1990), Kvapiųjų Šalavijų (Salvia sclarea) eterinis aliejus yra panašus į estrogeną dėl jame esančio sklareolio, kuris, kaip teigiama, struktūriškai panašus į žmogaus estrogenus.
Kartais, nors ir nėra tai patvirtinančių mokslinių tyrimų, eterinis aliejus gali subalansuoti ir harmonizuoti organizmo sistemą. Taip yra Kvapiojo Šalavijo atveju ir jo oestrogeninio poveikio moterų reprodukcinei sistemai atveju. Daugelis moterų teigia, kad šis nuostabus aliejus ir/arba paveikė jų reprodukcinę ir endokrininę sistemas šiais būdais:
- Poveikis menstruacijų ciklui – jis vadinamas emmenagoginiu. Jis gali sukelti sunkų ciklą ir gausesnį kraujavimą. Todėl kai kurie žmonės patarė jo nenaudoti nėštumo metu. Jis taip pat gali skatinti menstruacijas ir reguliuoti nereguliarius ciklus. Tiems, kurie dėl šių problemų kenčia nuo nevaisingumo, Kvapusis Šalavijas (Salvia sclarea) reguliuoja, todėl padeda lengviau pastoti.
- Padeda nuo menstruacijų spazmų – Šį teiginį patvirtina moksliniai tyrimai. Sėkmingai naudojau mėšlungio mišinį, sudarytą iš Kvapiojo Šalavijo (Salvia sclarea ), Tauriojo Didramunio (Chamaemelum nobile), Bergamotės (Citrus bergamia), Levandos (Lavandula angustifolia) ir Ylang ylang (Cananga odorata) eterinių aliejų.
- Padeda priešmenstruacinio sindromo nuotaikai – Kvapusis Šalavijas (Salvia sclarea) yra antidepresantas, apie kurį kalbėsime vėliau. Pastebėta, kad šioje srityje labai veiksminga Kvapiojo šalavijo,Rrožės (Rosa centifolia) ir Pelargonijos (Pelargonium gravolens) sinergija.
- Turi afrodiziakinį poveikį – galima derinti Kvapujį Šalaviją (Salvia sclarea) sun Ylang Ylang (Cananga odorata), kad paskatinti aistros pojūčius.
- Hormonų reguliavimas – šį poveikį gali lemti tai, kad Kvapusis Šalavijas (Salvia sclarea) turi daug esterių. Esteriai turi reguliuojamąjį poveikį hipofizei, kuri yra endokrininės sistemos šeimininkė.
- Naudingas gimdymo metu – Kvapiųjų Šalavijų (Salvia sclarea) aliejus yra natūralus uterotonikas, t. y. gali pagerinti ir sustiprinti gimdos susitraukimus gimdymo metu. (Buckle, 2015 )Tačiau šio proceso metu jis taip pat gali veikti kaip stresą mažinanti priemonė ir nuraminti nervų sistemą. Kvapusis Šalavijas yra būtinas aliejus šio gražaus proceso metu.
- Padeda menopauzės ir jos šalutinių poveikių metu – karščio bangų (galima formulė paminėta toliau straipsnyje apie hidrolatą), nerimo ir hormonų harmonizavimo atvejais.
Nesunku suprasti, kodėl šis Šalavijas (Salvia sclarea) yra moterų karys. Šio augalo prieštaringumas gali skirtis priklausomai nuo autoriaus. Nors jis nėra toksiškas, kai kurie teigia, kad jo negalima naudoti nėštumo metu dėl į emmenagoginį panašaus poveikio. Vis dėlto naha.org svetainėje šis teiginys yra nurodytas: „Wildwood” teigimu, aromaterapijoje paplitęs mitas, kad masažiniai aliejai, kurių sudėtyje yra eterinių aliejų, pavyzdžiui, Kvaipiojo Šalavijo, Rožės ar net Rozmarino, gali sukelti persileidimą, todėl jų reikėtų vengti viso nėštumo metu. Tokie autoriai kaip Ronas Guba, Kurt Schnaubelt ir Chrissie Wildwood nurodė, kad „nėra užfiksuota nė vieno persileidimo ar gimdymo defekto atvejo, kuris būtų įvykęs dėl aromaterapinio masažo, naudojant bet kokį eterinį aliejų.” (Tisserand ir Balacs, 1995) Atkreipkite dėmesį, kad šis teiginys aktualus vietiniam naudojimui. Šioje interneto svetainėje Kvapusis Šalavijas nenurodytas kaip aliejus, kurio reikėtų vengti nėštumo metu. Tačiau vengčiau jį naudoti pirmuosius tris nėštumo mėnesius, nebent tai būtina, ypač jei jūsų nėštumas buvo nestabilus.
Šio augalo hidrolatas, taip pat yra nuostabus produktas, kurį galima naudoti tiek kūno priežiūrai, tiek ir terapijai. Daugiau apie tai šiame straipsnelyje.
Hidrolatas
Salvia sclarea hidrolato pH yra 5,5-5,7. Jis yra šiek tiek nestabilus, o jo tinkamumo vartoti laikas svyruoja nuo mažiau nei 12 mėnesių iki daugiau nei dvejų metų. Taip gali būti dėl to, kad augalą veikia mažiausiai dvejų metų orų poveikis. Suzanne Catty teigimu, saugus galiojimo laikas yra 16-18 mėnesių (Catty, 2011). (Catty, 2011)
Jis buvo pavadintas „moters pasirinkimo” hidrolatu. Jis naudingas esant mėšlungiui, pilvo pūtimui ir blogai nuotaikai, susijusiai su priešmenstruaciniu sindromu. Jis gali padėti atkurti menstruacijų ciklą nutraukus kontracepcijos vartojimą, jei vartojamas trijų savaičių cikle. Jis gali sinergiškai veikti su Vaistinio Šalavijo (Salvia officinalis) hidrolatu menopauzės metu (nebent sergate hipertenzija). Catty siūlo trijų savaičių trukmės protokolą, kai karščio pylimams mažinti naudojamas 50/50 šių dviejų hidrolatų derinys.
Gimdymo metu Catty siūlo ant apatinės nugaros dalies sąrėmių metu dėti karštą kompresą su 250 mm Kvapiojo Šalavijo hidrolato, 3 lašais Kvapiojo Šalavijo (Salvia sclarea ) eterinio aliejaus ir 3 lašais Marokinių ramunėlių (Tanacetum annuum). Jei gimdysite vandenyje, į vonią įpilkite šiek tiek Salvia sclarea hidrolato. Jis turi daugybę vietinio ir vidinio naudojimo būdų. Dėl sutraukiamųjų savybių jis gali būti naudojamas kaip tonikas riebiai odai. Naudokite jį gėrime tiems, kurie atsisako alkoholio, kad palengvintumėte abstinencijos simptomus. Derinkite jį su Kraujažolės (Achillea millefolium) hidrolatu vietiškai arba į vidų, kad organizmo sistemoms būtų suteiktas švelnus spazmus mažinantis poveikis. Naudokite jį kaip kvepalus, kad pakylėtų ir sukeltų euforiją. (Catty, 2011)
Kulinarinis naudojimas ir receptai
Kulinarijoje Kvapusis Šalavijas patiekalams suteikia unikalų skonį ir aromatą, pasižymintį žemės ir žolės natomis. Jo lapus galima naudoti šviežius arba džiovintus, kad aliejus, actas ir padažai prisipildytų savitos esencijos. Išbandykite įtraukti jų į tokius receptus kaip keptos daržovės, paukštienos patiekalai ir naminė duona, kad įgautumėte papildomo aromato. Jei norite atsigaivinti, pamirkykite Kvapiojo Šalavijo lapus karštame vandenyje ir pasigaminkite kvapnią žolelių arbatą.
Prieskonių mišinys su šalavijais
1/2 šaukštelio džiovintų čiobrelių
1/2 šaukštelio džiovintų kvapiųjų šalavijų
1 1/2 šaukštelio džiovintų rozmarinų
1 lauro lapas
2 švieži baziliko lapai
Šį prieskonių mišinį galite naudoti troškiniams, sriuboms ir kitiems mėgstamiems patiekalams. Ne tik sveika, bet ir malonina nosį bei gomurį.
Meilės eleksyras
Lygiomis dalimis džiovintų Levandų, Rugiagėlės ir Kvapiojo Šalavijo. Žiupsnelis Valerijono ir Sassafros lapų ar miltelių.
Sumaišykite kartu ir įdėkite į nedidelį paketėlį ir nešiokitės su savimi, kad pritrauktumėte vyrą.
Aromaterapijos mišinys nuo liūdesio
120 ml Saldžiųjų Migdolų aliejaus
10 lašų Raudonėlio eterinio aliejaus
5 lašai Kvapiųjų Šalavijų eterinio aliejaus
5 lašai Rozmarinų eterinio aliejaus
1 lašas Melisų eterinio aliejaus
Viską sumaišykite, supilkite į buteliuką su dozatoriumi ir vis pasitepkite smilkinius, kaklą ir kitas norimas vietas.
Istoriniai duomenys bei panaudojimas protui ir emocijoms
Visais laikais Kvapusis Šalavijas buvo gerbiamas dėl savo dvasinės ir psichologinės naudos. Senovės civilizacijos, įskaitant graikus ir romėnus, vertino jį dėl jo gebėjimo sukelti aiškumo, ramybės ir euforijos pojūčius. Jis dažnai buvo naudojamas ritualuose ir apeigose, kad skatintų dvasinę įžvalgą ir emocinę gerovę. Šiandien Kvapusis Šalavijas tebenaudojamas aromaterapijoje ir meditacijoje nuotaikai pakelti, stresui sumažinti ir protiniam aiškumui sustiprinti.
Pasak Ettmuellerio, ši žolė buvo pirmą kartą pradėjo naudoti vyno pirkliai Vokietijoje, kurie ją naudojo kaip falsifikatorių, įmaišydami į ją šeivamedžio žiedus, o paskui skystį įpylė į Reino vyną, kuris jis tapo panašus į muskatą. Jis Vokietijoje vis dar vadinamas Muskateller Salbei (Muskatinis šalavijas).
Waller (1822) teigia, kad jis taip pat buvo naudojamas šioje šalyje kaip apynių pakaitalas, nes alui rafinuoti, suteikdamas nemažai kartumo ir svaiginamųjų savybių, kuris sukėlė beprotišką dvasios pakilimą, po kurio prasidėjo stiprus galvos skausmas.
Lobelis teigia: „Kai kurie Ale ir Beere aludariai jį deda į savo gėrimą, kad jis taptų labiau svaigus, tinkamas kad patiktų girtuokliams, kurie taip, pasak priklausomai nuo jų polinkio, tampa arba mirtinai girti, arba kvailai girti, arba bepročiai girtuokliais.
Taigi alkoholiu piktnaudžiauti nei su Šalaviju, nei be jo, nerekomenduoju. Tačiau šis augalas ir be alkoholio padės, kaip apnikę dominuojančios ir agresyvios nuostatos, kai jautiesi vienišas ir paliktas, atstumtas ir izoliuotas. Jei sunku paleisti įsitikinimus „esu per senas…“, „mano amžiuje…“, „gyvenimas yra kančia“ ir panašiai, Kvapusis Šalavijas padės pakilti virš jų. Kai trūksta gyvenimo džiaugsmo ar laimę įpratai vaidinti, kai nori slėptis po atsakomybėmis ar per rimtai žiūri į gyvenimą, kai priimti pokyčius atrodo neįveikiama, visais šiais atvejais padės Salvia Sclarea.
Manoma, kad jo energinės savybės skatina plėtrą, išmintį ir dvasinį augimą. Manoma, kad šalavijas atveria protą naujoms perspektyvoms ir aukštesnei sąmonei, todėl jis yra neįkainojama meditacijos ir vidinių tyrinėjimų priemonė. Jo pakylėjanti ir ekspansyvi energija gali padėti žmonėms užmegzti ryšį su savo intuicija ir prisiliesti prie gilesnių egzistencijos tiesų.
Energetinėje aromaterapijoje ekologiškas Šalavijų eterinis aliejus yra siejamas su gerklės čakra, Višudha. Jis siejamas su mėlyna spalva. Kvapusis Šalavijas padės sureguliuoti per dideles emocijas, išsklaidyti baimes ir atgauti pasitikėjimą savimi.
Apibendrinant galima teigti, kad šalavijas yra ne tik kvapnus augalas – tai įvairiapusis botaninis lobis, pasižymintis turtinga naudojimo paskirtimi ir nauda. Tiek sode, tiek virtuvėje ar vaistinėlėje, tiek vaistinėje Kvapusis Šalavijas žavi ir įkvepia visus, kurie susiduria su jo švelnumu.
Kontraindikacijos ir atsarga:
Kaip ir visus augalus, taip ir šį reikia vartoti su pagarba ir išmanymu. Negalima vartoti nėščiosioms jokia forma.
Norintys įsigyti šio augalo daigų, parašykite gyvatos@gmail.com
Labai įdomus ir vertingas tekstas. Ačiū už pasidalints žinias.
Džiaugiuosi, kad galiu būti naudinga 🙂