Taip taip, tai tikrai šaknų metas. Kai visa gamta lėtėja ir augalai apmiršta žemės paviršiuje, laikas ir mums, vaikščiojantiems augalams leistis į savo šaknis. Todėl ir protėvių atminimo šventės jau čia pat skirtos prisiminti šaknis, dėka kurių mes čia esame. Kaip ir augalų šaknų vertė yra vidinė, taip ir mūsų šaknų lobių reikia ieškoti savo viduje.
Ruduo yra ir fizinių augalų šaknų kasimo metas. Dažnai kyla klausimas žmonėms kodėl rudenį? Gamtoje viskas gyvuoja dėka gyvybinės energijos. Augalus sveikatai renkame tada, kai gyvybinės energijos yra daugiausia toje dalyje, kurią naudosime svekatai. Kadangi viršutinė augalų dalis rudenį apmiršta, nes gyvybinė energija leidžiasi žemyn į šaknis, todėl ir kasame šaknis būtent rudenį.
Kavos alternatyva
Dažnai kalbantis su žmonėmis, kaip susibalansuoti sveikatą iškyla didelė dilema, kaip atsisakyti kavos. Kava išbalansuoja antinkščius ir kitas sistemas, ilgainiui daro labai prastą poveikį endokrininei sistemai ir medžiagų apykaitais. Bet ji tokia skaniiiiii! Ar tikrai? Aromatas taip, tikrai kerintis, bet ar tikrai skani?
Nelengva atsisakyti įprastų ritualų ir malonumų. Tačiau šiuo atveju ir nereikia. Pakeiskime šį gėrimą sveikesne alternatyva ir išlaikykime ritualą ir malonumą. Čia į pagalbą ateina nuostabioji Kiaulpienė. Ar žinojai, kad paskrudintos kiaulpienių šaknys ir sumaltos iki miltelių yra puiki kavos alternatyva? Ne tik dėl to, kad skonis panašus, bet dar ir dėl to, kad ji ir tonizuoja. Be to, kad yra puiki alternatyva atsisveikinant su kava, dar ir turi eilę nuostabių šalutinių poveikių.
Kiaulpienių šaknys turi daug sveikatai naudingų savybių, įskaitant tai, kad jos tonizuoja kepenis ir yra stiprus antioksidantas. Jos taip pat teigiamai veikia virškinimo sistemą ir turi keletą vitaminų bei mikroelementų.
Ją paruošti nėra sudėtinga. Kai jau šaknį iškasam, ją nuplaunam, supjaustom mažais gabalėliais ir išdžioviname. Džiųsta ji gana greitai. Išdžiūvusias šaknis paskrudiname orkaitėje 150 laipsnių C kaitroje apie 10-15 min. Tuomet galime sumalti, o galima ir nemaltas dėti į prikaistuvį ir pavirinti 5-10 min. Aš mėgstu savo kavą pagardinti kardamonais, gvazdikėliais, cinamonu, imbieru, bei avižų pienu. Tačiau skani ji ir be prieskonių.
Ką gali varnalėša?
Na jei kavą jau išbandėte, o norite turėti daugiau šaknų patirčių, tai kviečiu bėgti į pievą ir pasikasti varnalėšų šaknų. Tai nebus taip paprasta, kaip su kiaulpienės šaknimis, bet nuotykis garantuotas. Varnalėšų šaknis kasame pirmaisiais jų augimo metais (arba antrųjų metų pavasarį), kai dar nesubrandino sėklų. Tai dvimečiai augalai, todėl antrąjį jų rudenį šaknų jau nerasite, nes augalas visą energiją sutelkė į sėklas. Sėklos taip pat naudingos, tai galite prisirinkti ir jų. 🙂
Varnalėšų šaknys yra itin ilgos ir gilios, be kita ko dar ir stiprios. Todėl teks padirbėti, bet tikrai verta. Kodėl? O gi todėl, kad ji nuo seno žinoma, kaip kraują valanti ir organizmą atstatanti priemonė, itin tinka tokioms odos būklėms, kai jos jau įsisenėję ir niekas nepadeda. Tuomet varnalėša viską išvalys iš vidaus. Ji stimuliuoja ir balansuoja virškinimo sistemą, kepenis, tulžį, padeda geriau įsisavinti riebalus. Varnalėša gali pamaitinti ir atstatyti nuvargusį ir nusilpusį organizmą, todėl puikiai tinka dėti ir į sriubas, sultinius ir troškinius. Apie varnalėšą galima pasakyti labai daug, ir apie ją išsamiai galite pastudijuoti kurse „Materia Medica”.
Kas dar slypi po žeme?
Šaknų kasimui tikrai yra nemažai, tai yra Kaulažolės šaknys, ir Varpučio šaknys, Valerijono šaknys, Debesylo šaknys, Ajerų šakniastiebiai, kiaulpienių kavai pagardinti Trūkažolės šaknys ir t.t. ir pan. Būkime sąmoningi ir kaskime tik tiek kiek tikrai reikia, nes augalas ir gamta įdėjo daug savo energijos, kad suteiktų mums šias dovanas. Nepamirškime padėkoti jiems ir atsidėkoti.
Na, o jei negalite ar nenorite kasti, bet norite malonintis šaknų produktais, tuomet visuomet galite jų nusipirkti. Jei kiaulpienių šaknų kavos galite rasti internete daug kur, tačiau kitų šaknų nebus taip paprasta rasti, tad dalinuosi šaltiniu, kur galima nuspirikti kokybiškų, švarių vaistinių augalų ir šaknų. Tai „Žolynų namai”
Kokias šaknis kasate jūs? Ar jau ragavote kiaulpienių šaknų kavą? Pasidalinkite komentaruose.