arba Kaip tu nebijai erkių? Šį klausimą gaunu dažnai. Tačiau ypač nustebino šią savaitę gauta žinutė iš visiškai nepažįstamos mano sekėjos. Jai dėkoju už įkvėpimą šiam straipsneliui.
Šiame straipsnelyje sužinosite mano asmeninę patirtį su erkėmis, jų baime ir natūralią priemonę joms atbaidyti.
Nuo mažens visiškai nebijau nieko gamtoje. Viskas kas natūralu, ir nesvarbu ar šliaužia, ar ropoja, plaukia ar skrenda, man nekelia nei baimės nei pasišlykštėjimo. Tai gamtos dalis. Viskas kas yra gamtoje yra reikalinga. Ilgainiui supratau, kad šitas visiškas gamtos priėmimas yra didelė laisvė. Gyventi be gamtos – man yra tarsi gyventi kalėjime.
Prieš šešerius ar septynerius metus mano šeimoje bene visi prasirgo erkiniu encefalitu. Erkių visi neturėjo, tačiau išgėrė nepasterizuoto naminio pieno. To užteko. Vaikai gana lengvai ir visi, net ir mama be pasekmių. Imunitetą jau turi, tai ramu. Aš juo nesirgau. Kai visi sirgo, aš nesirgau. Gal dėl to, kad pieno negėriau 🙂 (jo negeriu jau daugelį metų), o gal dėl to, kad nebijojau. Kas ten žino :). Baimė, kaip taisyklė ir pritraukia tai, ko labiausiai bijai. Tai aš su ja taip, per ištiestos rankos atstumą :).
Nei tada, nei dabar nebijau nei erkių, nei ligos. Aš žinau, kad liga ateina tik tada kada jos reikia, todėl jei ir susirgsiu ar encefalitu, ar laimo liga, tai bus reikalinga patirtis. Kaip ir visą gyvenimą, taip ir šį faktą priimu taip kaip yra – bus taip, kaip turi būti ir viskas man į naudą.
Nepaisant to, kad gamta manęs nebaugina, aš nesu naivi ir suprantu, kad erkės yra ligų nešiotojos ir tą patiriu ir dabar, kai mano jaunesnioji dukra serga Laimo liga. Todėl nuo ankstyvo pavasario geriu natūralų erkių repelentą – Žiląjį Švitrūną (Cistus incanus), jo tinktūrą ir kai einu į pievas ar mišką, naudoju eterinių aliejų mišinį, kad visi ropojantys išvengtų susidūrimo su manimi ir jiems nepatikčiau.
Žinoma jau dabar jūsų galvoje kyla klausimai apie šį augalą, tad šiek tiek daugiau ir noriu pasidalinti su jumis čia.
Cistus incanus (Cistus creticus), paprastai žinomas kaip Žilasis Švitrūnas arba tiesiog Cistus, yra žydintis augalas, kilęs iš Viduržemio jūros regiono, ypač paplitęs tokiose šalyse kaip Graikija, Turkija ir Italija. Jis priklauso Cistaceae šeimai ir pasižymi švelniais rožiniais arba baltais žiedais ir dervingais lapais.
Botaniniai duomenys
– Išvaizda: Cistus incanus yra nedidelis visžalis krūmas, paprastai užaugantis iki 1 metro aukščio.
– Lapai: Lapai tamsiai žali, lancetiški, dervingi.
– Žiedai: Žiedai rožiniai, balti arba violetiniai, su penkiais žiedlapiais ir ryškiai geltonu viduriuku.
– Buveinės: Auga sausuose, akmenuotuose dirvožemiuose, dažnai aptinkamas krūmynuose, kalvų šlaituose ir pakrantėse.
Vaistinės savybės
Cistus incanus nuo seno naudojamas tradicinėje medicinoje, ypač Viduržemio jūros regione. Manoma, kad jis pasižymi įvairiomis gydomosiomis savybėmis, pvz:
1. Antioksidantas: Cistus incanus turi polifenolinių junginių, tokių kaip flavonoidai ir fenolinės rūgštys, kurie pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Šie junginiai padeda neutralizuoti kenksmingus laisvuosius radikalus organizme, mažina oksidacinį stresą ir uždegimą.
2. Antimikrobinės savybės: Tyrimai parodė, kad Cistus incanus ekstraktai pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, stabdo bakterijų, virusų ir grybelių augimą. Dėl to jis gali būti naudingas kovojant su infekcijomis.
3. Imuninės sistemos palaikymas: Kai kurie tyrimai rodo, kad Cistus incanus gali palaikyti imuninę sistemą skatindamas imuninių ląstelių gamybą ir stiprindamas jų veiklą.
4. Priešuždegiminė priemonė: Augalas tradiciškai vartojamas uždegiminėms ligoms, tokioms kaip artritas ir kvėpavimo takų uždegimas, lengvinti.
5. Antivirusinis: Atsiranda įrodymų, kad Cistus incanus gali pasižymėti antivirusinėmis savybėmis, ypač prieš tam tikras gripo viruso ir herpes simplex viruso atmainas.
Natūralus erkių repelentas
Cistus arbatoje yra biologiškai aktyvių junginių, tokių kaip bioflavonoidai, katechinai, galo rūgštis, proantocianidinai ir polifenoliai. Šie biologiškai aktyvūs junginiai skleidžia kvapus, kurie dirgina erkes ir vabzdžius. Skirtingai nei žmonės, erkės yra labai jautrios kvapams ir laikosi atokiau nuo jiems nepriimtino kvapo.
Cistus incanus arbata ar tinktūra apsaugos jus ne tik nuo galimų erkių įkandimų, bet ir nuo erzinančių uodų bei kenksmingų ligų. Be to, kad ši natūrali erkes atbaidanti priemonė turi daug naudos sveikatai, ji pranoksta sintetinių repelentų, tokių kaip N, N-dietil-m-toluamidas (DEET), naudojimą. NIOSH (Nacionalinio profesinės saugos ir sveikatos instituto) atliktas Evergladeso nacionalinio parko darbuotojų tyrimas atskleidė, kad dėl DEET poveikio atsirado nenormalus prakaitavimas, sumišimas, šlapinimosi sutrikimas, raumenų mėšlungis ir nemiga.
Sintetinio repelento sudėtyje yra toksiškų cheminių medžiagų, kurios per odą gali patekti į kraujotaką, todėl atsiranda odos bėrimų ir sutrinka kognityvinės funkcijos. Kita vertus, natūralus Cistus incanus antioksidantas ne tik puikiai tinka žmonėms, bet ir yra saugus naminiams gyvūnams. Nėra abejonių, kad mūsų kailiniai draugai į mūsų namus atsiveda nepageidaujamų svečių, dėl kurių visa šeima gali užsikrėsti įvairiomis jų atnešamomis patogeninėmis ligomis. Kai kurie žmonės net barsto Cistus incanus arbatos lapelių į savo augintinių maistą, kad apsaugotų juos nuo erkių.
Cistus ne tik natūraliai atbaido erkes, bet ir yra naudingas sveikatai. Jame yra daug polifenolių, kurie veikia kaip galingi antioksidantai, kovojantys su laisvųjų radikalų žala ir oksidaciniu stresu. Jame taip pat yra daug oksidų, kurie gali būti veiksmingi Laimo ligos prevencijai ir gydymui. Būdama natūralus priešnuodis, Cistus incanus arbata yra puiki alternatyva atsparumui virusams, nes turi galingų antivirusinių savybių.
Be to, Public Library of Science Journal rekomenduoja Cistus incanus arbatą kaip veiksmingą burnos ertmės infekcijų prevencijos priemonę. Joje yra natūralių antibiofilmų ir antibakterinių komponentų, dėl kurių burna tampa švari.
Mano pačios asmeninė praktinė patirtis su erkėmis ir šiuo augalu yra tokia. Praeitą vasarą parėjusi iš lauko radau įsisiurbusią mažą gražuolę. Tokią mažą, kad traukti beviltiška. Iškarto išgėriau tinktūros. Po valandos erkės nė ženklo. Išėjo pati neprašyta.
Tad mielieji siūlau keisti visas savo baimes į žinias apie gamtą. Jei yra problema, gamtoje yra ir sprendimas. Tik reikia jį rasti.
Ai, ir dar… aš nesiskiepiju 🙂
Kam įdomu, daugiau šaltinių:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6291084/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7050641/
Laba diena. Iš kur gauti to gėrio atbaidančio erkes?
Galima užsisakyti internetu. Amazon ir kitose parduotuvėse. 😊 Užsisakykit žolės ir pasidarykit tinktūros. Jei nežinot kaip, pasižiūrėkite mokymų skiltyje „Augalų alchemija” paskaitą.
Kodėl nėra jūsų parduotuvėj, pirkčiau oi.nes reikia,miške vos ne kasdien ir segasi draugės . chemijos tikrai nekenčiu.
Na ne viską paprastose parduotuvėse galima pardavinėti 🙂 Jei tikrai reikia, kreipkitės asmeniškai.
Turbūt paprasčiausia būtų įsigyti cistų eterinuo aliejaus ir juo ar mišiniu su juo naudotis einant į gamtą.
Vartojant į vidų keičiasi kvapas ir dėl to erkės nesisiurbia. Eterinis taip pat yra vatiantas, tik reiktų teptis atydžiai ir visur. Čia asmeninis pasirinkimas 😊
Labai įdomu! Ar galima šitą augaliuką savam darželyje padauginti?
Vaida, tai šiltesnio klimato ir kalnų augalas. Kol kas manau sudėtinga jam būtų pas mus. O šylant klimatui, kas žino 🙂